Jesteś tutaj: Start / Rewalidacja / REWALIDACJA

REWALIDACJA

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

21
11.2020

REWALIDACJA - w łacińskim tłumaczeniu nazw:
 
"re" co oznacza znów oraz "validus", czyli mocny.

 

REWALIDACJA = ZNÓW MOCNY

 

W czasie nauczania zdalnego będziemy przywracać sprawności w różnych sferach, aby zapewnić WAM jak najlepsze funkcjonowanie.

 

 

 

Zajęcia i zabawy usprawniające rozwój dłoni i motoryki małej

 1. Na początek coś, co dzieci wręcz uwielbiają na samym początku to malowanie, rysowanie lub zwyczajne bazgranie na arkuszach papieru. Miękkie kredki, kredki ołówkowe, ołówki, flamastry,  od tego warto zaczynać.  Polecam papier z rolki, sprawdza się idealnie.
 2. Malowanie rękami. Kolejnym etapem jest malowanie farbami i zamalowywanie dużych powierzchni przy użyciu pędzla.
 3. Kolorowanie i zamalowywanie obrazków  na wydrukach z komputera lub odrysowanych szablonach. Zamalowanie gotowych wzorów, postaci, kształtów.
 4. Cięcie nożyczkami elementówpapierowych w dowolny sposób,w późniejszej kolejności cięcie po linii, wycinanie konkretnych kształtów.
 5. Lepienie, ugniatanie, wyklejanie z plasteliny, modeliny lub innych mas plastycznych, które możecie sami zrobić w domu. Przepis na masę solną, ciastolinę zamieszczam poniżej.
 6. Stemplowanie i dziurkowanie. Polecam gotowe stempelki i dziurkacze, jeśli posiadacie w domu. Doskonale sprawdzą się stempelki zrobione samodzielnie np. z ziemniaka, z którego wycinamy różne kształty, następnie zanurzamy w farbie i odbijamy na kartce (kreatywność kształtu i wzoru).
 7. Wszelkiego rodzaju nawlekanie koralików, makaronu, guzików czy przewlekanie sznurowadeł. Polecam zabawy z gotowymi szablonami lub takimi, które można zrobić samodzielnie przy użyciu sztywnej tektury, dziurkacza i sznurówek.
 8. Zgniatanie kulek ze zużytych gazet lub niepotrzebnych kartek papieru to doskonała i darmowa metoda ćwiczenia dłoni. Najpierw dziecko robi kulkę z gazety, a potem musi papier dokładnie wyprostować i tak kilka minut na zmianę. Kulki można wykorzystać do zabawy w trafianie do kosza.
 9. Rysowanie po ziemi długim patykiem, rysowanie kredą po chodnikach.
 10. Zabawa z klamerkami w rozwieszanie prania (chodzi o nacisk palców). Pożyteczne – pomoc rodzicowi!
 11. Zabawy z piłką (kozłowanie, łapanie małej piłki do tenisa, zgniatanie miękkiej, małej piłeczki).    

 

Przepis na masę solną

 Masa solna – przepis podstawowy
2 szklanki pszennej mąki tortowej lub uniwersalnej
1-1,5 szklanki drobnej soli niejodowanej
2 łyżki oleju sałatkowego
szklanka letniej wody
Mąkę i sól dokładnie wymieszać, dodać olej, ugniatając dolewać wodę. Jeśli masa po wyrobieniu klei się do rąk, dodaje się trochę mąki. Jeśli masa jest zbyt gęsta wystarczy dodać trochę wody.

Przepis na masę solną z mąką ziemniaczaną do wyrobu małych elementów:
1 szklanka soli
1 szklanka mąki pszennej
1/2 szklanka mąki ziemniaczanej
niecała 1 szklanka wody

Przepis z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej, który można zastosować do wyrobów mniejszych elementów. Masa jest jakby bardziej delikatniejsza i jaśniejsza od „klasycznej”.

Przepis na ciastolinę

 • 2 szklanki mąki
 • 1 szklankę soli
 • 2 szklanki wody
 • 2 łyżki oleju
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • barwniki do jajek, farby lub barwniki naturalne

Podane składniki mieszamy. Powinniście otrzymać ciasto podobne do naleśnikowego. Umieśćcie je w garnuszku i podgrzewajcie na małym ogniu, cały czas mieszając, aby nie przywarło do dna. Gdy masa zacznie odchodzić od ścian garnka i formować się w zbitą kulę to znak, że ciastolina gotowa. Dajcie jej chwilę ostygnąć. Gdy ciastolina wystygnie, podzielcie ją na kilka części i do każdej dodajcie barwnik w proszku (niekoniecznie).

 


 

 Ćwiczenia stymulujące rozwój motoryki dużej

 

ĆWICZENIA ROZWIJAJĄCE PERCEPCJĘ ZMYSŁOWĄ

 

 • poznanie swoich rąk: zaciskanie pięści, otwieranie dłoni, pocieranie dłoń o dłoń itp.
 • ćwiczenia ramion: unoszenie, opuszczanie, naprzemiennie, jednoczesne
 • dotykanie łokciami np. kolan, podłogi
 • ćwiczenia na wyczucie własnych nóg: dotykanie podłoża stopą, uderzanie piętą, palcami, łączenie stóp, klaskanie stopami, chodzenie na piętach, chodzenie na palcach, chodzenie na sztywnych nogach, na miękkich nogach, chodzenie na zewnętrznej, wewnętrznej stronie stopy
 • ćwiczenia rozwijające zmysł smaku i węchu: próbowanie różnych smaków i określanie ich (słodki, gorzki, słony, kwaśny)
 • rozpoznawanie różnych zapachów (np. czosnek, cytryna, mięta, wanilia, kwiaty, olejki eteryczne, zapachy do ciast

 

 ĆWICZENIA ROZWIJAJĄCE ORIENTACJĘ W SCHEMACIE CIAŁA I PRZESTRZENI

 

 • ćwiczenia ruchowe z użyciem określeń przyimkowych (na, pod, za, obok itp.) np. kładziemy ręce na głowie, ramionach, wyciągamy ręce przed siebie, chowamy ręce za siebie
 • rzucanie piłki/woreczków i nazywanie kierunku: góra, dół, przód, tył, bok
 • zabawy w chowanego/kierunkowe – dziecko ma odszukać schowany przedmiot – szuka kierowany poleceniami: „idź dwa kroki do przodu, jeden krok w prawo, teraz w przód…itp.”

 

 ĆWICZENIA ROZMACHOWE ROZLUŹNIAJĄCE NAPIĘCIA MIĘŚNI RAMION I PRZEDRAMIENIA

 

 • różne wymachy, podnoszenia, opuszczania rąk, zataczanie kół małych/dużych, w różnych kierunkach
 • zabawy ze wstążkami
 • kreślenie w powietrzu/na płaszczyźnie dużych, płynnych, swobodnych ruchów w kształcie fal, kół, ósemek, itp.
 • zamalowywanie dowolnej/określonej przestrzeni dużych płaszczyzn farbami, kredkami, węglem, itp.

 

 ĆWICZENIA RÓWNOWAGI

 

 • chodzenie z wysokim unoszeniem kolan (chód bociani, idziemy po wysokiej trawie)
 • chodzenie po wyznaczonej linii na podłodze
 • skakanie obunóż
 • stanie na jednej nodze „bocian”

 

 ĆWICZENIA KOORDYNACJI CAŁEGO CIAŁA

 

 • chód wyprostny w woreczkiem na głowie
 • pokonywanie torów przeszkód ustawionych z różnorodnych sprzętów i przyborów (w marszu, w biegu, swobodnie i na czas)
 • zabawy bieżne – biegi do celu, biegi z rekwizytem, biegi slalomem, cwał w różnych kierunkach (w prawą, w lewą stronę, do przodu, do tyłu, po linii koła, z wymijaniem)
 • podskoki obunóż i na jednej nodze
 • biegi do celu z wykonywaniem różnych czynności (np. coś przełożyć, przenieść na łyżce – rakietce)
 • skłony, skręty w różnych pozycjach (w siadzie, w staniu) i w różnych kierunkach (w przód, w tył, w prawo, w lewo) z wykorzystaniem różnych przedmiotów np. piłki, woreczki, klocki
 • zabawy i gry zręcznościowe
 • rzucanie woreczków do celu (jedną ręką, oburącz, rzut górą, dołem, znad głowy)
 • toczenie piłek do bramki lub wyznaczonego celu
 • rzucanie piłki do rodzica, rodzeństwa i chwytanie (rzuty jedną ręką, oburącz, chwyt jedną ręką, oburącz)
 • rzucanie piłki do kosza, obręczy trzymanej przez rodzica, rodzeństwo

 

 


   Ćwiczenia poprawiające zdolność koncentracji uwagi

 

 Nie zapominaj przy każdym ćwiczeniu głęboko oddychać ! Bez odpowiedniej ilości tlenu Twoja koncentracja spadnie.

 

GOTOWI!

ZACZYNAMY!

 

Nabierz głęboko powietrza przez nos, aby poruszyć mięśnie przepony. W trakcie wdechu brzuch powinien się uwypuklić. Wydech powinien trwać dwukrotnie dłużej niż wdech. Powtórz to ćwiczenie 4 razy. Mięśnie rozluźnią się, a umysł stanie się jaśniejszy.

 

 1. Narysuj czarną kropkę o średnicy 5 cm i wpatruj się w świetlistą aureolę, która wkrótce pojawi się wokół ciemnego punktu.
 2. Szukaj w kolorowych magazynach podwójnych obrazków, różniących się szczegółami i znajdź je.
 3. Układaj puzzle, unikając metody prób i błędów. Myśl co do czego pasuje.
 4. Połóż przed sobą dowolny obrazek. Może to być widokówka. Popatrz na nią przez minutę. Staraj się zapamiętać wszystko co się na niej znajduje. Następnie zakryj i opowiedz treść obrazka ze wszystkimi szczegółami.
 5. Mucha - ćwiczenie można wykonywać patrząc na narysowany kwadrat, starsze dzieci lub te, które w młodszym wieku szkolnym sobie z tym poradzą – z zamkniętymi oczami. Rysujemy kwadrat składający się z 9 pól. Mucha będzie rozpoczynała podróż ze środkowego kwadratu. Mówimy powoli gdzie kieruje się mucha, a zadaniem dziecka jest śledzenie jej ruchu w polach kwadratu i zareagowanie kiedy, wyjdzie poza jego granice. Przykładowa trasa muchy może wyglądać następująco : mucha idzie w lewo..., mucha idzie w prawo ..., mucha idzie w górę... Wyszła! Jeżeli poruszanie się po polu 3x3 jest łatwe, można podnieść poprzeczkę wykonując ćwiczenie na kwadracie 4x4. Wtedy mucha zaczyna swoją podróż od dowolnego miejsca. Im dłuższa trasa muchy, tym dłuższy czas koncentracji, a więc i trudniejsze ćwiczenie.
 6. Proste zadania matematyczne takie jak dodawanie, mnożenie do 100 itp., są również świetnym treningiem. Oczywiście zadania powinny być wykonywane w pamięci i trudnością dostosowane do wieku dziecka.
 7. Odnajdywanie błędów w tekście - może to być tekst, w którym pojawi się jakiś dodatkowy znak np. *,#,%. Zadanie będzie jednak o wiele trudniejsze, jeśli pojawi się dodatkowa litera lub litery zostaną zamienione miejscami.
 8. Labirynty - nie tylko ich rozwiązywanie, ale także samodzielne rysowanie.
 9. Tworzenie rysunków poprzez łączenie punktów.
 10. Wszelkie matematyczno – logiczne łamigłówki np. sudoku oraz gry typu bierki, szachy, warcaby, memory itd.
 11. Usiądź z bratem, siostrą, mamą, tatą, babcią lub ciocią – plecami do siebie. Teraz kolejno, raz jedna osoba, raz druga, opiszcie jak najdokładniej, jak jest ubrana osoba za waszymi plecami. Teraz odwróćcie się i sprawdźcie, jak wam poszło.
 12. Zasłaniamy dziecku oczy i dajemy mu do rąk dowolny, prosty w kształcie przedmiot np. łyżeczkę. Dziecko poznaje kształt przedmiotu przez dotyk, następnie zabieramy przedmiot, odsłaniamy oczy i polecamy narysować to, co trzymało w rękach. Po wykonaniu rysunku pokazujemy dziecku przedmiot.
 13. Rozłóż przed dzieckiem, w jednej linii, kilka przedmiotów. Daj mu chwilkę na dokładne przyjrzenie się kolejności ich ułożenia. Teraz zasłoń dziecku oczy, a następnie zabierz jakiś przedmiot. Zadaniem dziecka będzie odgadnąć, który przedmiot został zabrany. Można również zmienić kolejność przedmiotów (zaczynamy od 3-4 stopniowo zwiększając ich ilość).

 

 

 


 

                                             

 Sposoby na doskonalenie percepcji wzrokowej

 

1. Układanie figur, kształtów, szeregów

 układanie wg wzoru (musimy przygotować wcześniej dwa komplety kolorowych figur np. wyciętych z kartonu). Układamy przed dzieckiem wzór ze „swojego” kompletu, np. czerwony trójkąt - żółte koło - niebieski kwadrat – czerwony kwadrat itd., następnie dziecko musi ułożyć taki sam wzór jak nasz

 • układanie z pamięci (układamy wzór, prezentujemy go dziecku przez pewien czas, np. 20 sekund i prosimy, aby uważnie się przyjrzało i postarało zapamiętać. Następnie składamy wzór, a dziecko odtwarza go z pamięci (wykorzystując do tego figury ze swojego kompletu)

 

2. Składanie pociętych obrazków

 wg wzoru (np. przecięte na kilka części dwie identyczne kartki pocztowe, dwa identyczne kształty np.serce – rodzic układa swoją jako wzór, a następnie to samo robi dziecko)

 • bez wzoru (można tu wykorzystać różne obrazki, pocztówki, zdjęcia – pocięte na kawałki)

 

3. Różnicowanie położenia figur/elementów w przestrzeni: co jest blisko a co daleko?

 4. Wzrokowe rozpoznawanie kierunku ułożenia strzałek. Wcześniej warto wydrukować lub narysować na kartce kilkanaście strzałek w różnym kierunku, kształtowanie pojęć kierunku w górę, w dół, w prawo, w lewo, skośnie w lewy górny róg, skośnie w prawy dolny róg, itd. („pokaż mi te strzałki, które są skierowane w prawą stronę”)

 6. Układanie obrazków po lewej i po prawej stronie stołu/biurka/kartki (można poprowadzić umowną granicę, np. położyć długą linijkę na środku biurka i poprosić dziecko, aby po lewej stronie ułożyło, np. czerwone klocki a po prawej zielone)

 7. Układanie puzzli. Najpierw z dużych puzzli, potem z coraz mniejszych (stopniowo zwiększamy również liczbę elementów). Można pociąć kartkę pocztową, zdjęcie z gazety itp.

 8. Przerysowanie prostych figur i kształtów (koło, trójkąt, prostokąt). Najpierw w oparciu o prezentowany wzór, potem z pamięci – prezentujemy wzór przez kilka sekund potem chowamy go i dziecko rysuje z pamięci (ćwiczenie to rozwija również pamięć wzrokową bezpośrednią).

 9. Opisywanie obrazków - tego, co się na nich dzieje, kto jest na obrazku, co robią osoby na danym obrazku (obrazki z książek, gazet).

 10. Wyszukiwanie elementów na obrazku lub w otoczeniu - według nazwy („czy jest na tym obrazku jakieś zwierzę?”, „pokaż mi na tym zdjęciu wszystkie dzieci, które mają czapki”) lub według położenia („pokaż mi coś, co leży na stole”, „pokaż, które zwierzęta na tym obrazku stoją na łące”).

 11. Opisywanie otaczającej rzeczywistości - wspólne obserwowanie prostych zdarzeń, czynności, a następnie opisywanie ich przez dziecko.

 12. Gra w domino - zarówno obrazkowe, jak i literowe

 13. Zabawa Abra-kadabra - pokazujemy dziecku obrazek (fotografie, zdjęcia z podręczników) na kilka sekund i zakrywamy. Następnie pytamy: Co było na obrazku? Ile było np. lalek, samochodów itp.?

 

                                                                                               Miłej zabawy!

 

 


  

ĆWICZENIA PERCEPCJI SŁUCHOWEJ i SŁUCHU FONEMATYCZNEGO

 

1. Ćwiczenia percepcji słuchowej

1.Odtwarzanie struktur dźwiękowych 

 • wystukiwanie rytmu (wcześniej zaprezentowanego przez rodzica, np. dwa uderzenia o stół - trzy klaśnięcia - dwa tupnięcia. Prezentowany rytm powinien być dostosowany do możliwości dziecka – zaczynamy od prostych, stopniowo zwiększając stopień trudności);
 • wyklaskiwanie rytmu na podstawie ustalonego wcześniej schematu graficznego (np. kwadrat = tupanie, trójkąt = klaskanie, koło = uderzanie rękami o nogi), rodzic układa figury w określony sposób, a dziecko musi odtworzyć rytm zgodnie z ustaloną zasadą – jaka figura odpowiada jakiemu dźwiękowi. Ważne: stopniowanie trudności – najpierw 3 figury, a potem 6, 9).

2. Śpiewanie/powtarzanie wyrazów podanych przez rodzica najpierw dwa trzy wyrazy, potem coraz więcej (np. kot – sanki – stół).

3. Podział zdań na wyrazy i wyrazów na sylaby (wyrazy dwusylabowe, wyrazy trzysylabowe, wyrazy wielosylabowe)

4. Różnicowanie wyrazów podobnie brzmiących np. półka-bułka, kosa-koza

5. Zabawa w dobieranie wyrazów na określoną głoskę, tworzenie ciągów wyrazowych - („Teraz będziemy mówić wyrazy na literę a” itp.)

6. Segregowanie wyrazów wg ilości sylab, głosek
Rodzic przygotowuje karteczki z różnymi wyrazami (nazwy zwierząt, owoców itp. jeden wyraz na jednej karteczce. Zadaniem dziecka jest przeczytać głośno każdy wyraz, podzielić go na sylaby lub głoski, a następnie przyporządkować do określonej grupy, np. grupy zielonej („Na zielonej kartce połóż te wyrazy, które mają trzy sylaby, a na żółtej te, które mają cztery sylaby”)

7. Szukanie ukrytych wyrazów w innych wyrazach np. ser-ce,   gra-bie (rodzic wypowiada te wyrazy, a zadaniem dziecka jest „znalezienie” innego wyrazu w prezentowanym).

8. Wspólne układanie i nauka rymowanek. Uzupełnianie słów w znanych rymowankach, np. lata osa koło …., śnieżek prószy marzną …… . Można również wesołe układać rymowanki o członkach rodziny, a następnie uczyć się ich wraz z dzieckiem na pamięć.

9. Ćwiczenie pamięci słuchowej. Rodzic prezentuje dziecku ciąg cyfr lub wyrazów (np. owoców), zadaniem dziecka jest zapamiętać te elementy i odtworzyć w kolejności podanej przez rodzica (na początek trzy, cztery elementy, stopniowo coraz więcej).

10. Wspólne czytanie np.lektur

11. Rozpoznawanie tempa muzyki – jeśli dziecko słyszy szybką muzykę, biegnie, jeśli słyszy wolny utwór – spaceruje. 

 

2. Ćwiczenia słuchu fonematycznego

 1. Wyróżnianie sylab w wyrazie, najlepiej za pomocą klaskania (jedna sylaba- jedno klaśnięcie), oprócz tego można bawić się w kończenie wyrazów, podajemy pierwszą sylabę, np. ko-, a dziecko dodaje - ło (koło).
 2. Wymyślanie rymujących się wyrazów (czytanie, pisanie, szukanie obrazków itd.).
 3. Układanie kilku wyrazów w kolejności od najkrótszego do najdłuższego (a, po, las, okno, lalka.
 4. Słuchanie (starsze dzieci mogą same przeczytać) wierszy, w których występuje jak najwięcej dźwięków do naśladowania. Można wykorzystać następujące utwory: Lokomotywa, Ptasie radio, Kotek.
 5. Rozpoznawanie głosów zwierząt. Będą to głosy zwierząt najbardziej znanych: psa, kota, krowy, kury, koguta, kaczki, gęsi, konia, kurcząt, świni, żaby, gołębia; potem głosy zwierząt, z którymi dzieci stykają się rzadziej, np.: kozy, osła, lwa, mewy, wrony, wróbla, bociana itp.
 6. Udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytanie: co słyszysz? Dość trudnym, wymagającym dużego skupienia, jest zadanie odgadnięcia odgłosów docierających zza przysłony (parawanu), albo z sąsiedniego pomieszczenia. Może to być np.: odgłos przelewania wody, rozdzierania papieru, telefonu, przesuwania krzesła, upadku piłki, gwizdu czajnika, brzęku kluczy, itd. Chłopców sprawdzić możemy przy rozpoznawaniu odgłosów charakterystycznych dla pojazdów: samochodu, traktora, pociągu, motocykla, tramwaju, wozu straży pożarnej, karetki pogotowia, statku, roweru, wrotek, deskorolki, itp.
 7. Rytmiczne wypowiadanie treści krótkich wierszy (z wyklaskiwaniem) np.


Do biedronki przyszedł żuk,

W okieneczko puk-puk-puk.

Panieneczka pyta żuka:

"Czego pan tu u mnie szuka?"...

 

Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek,

A na tym stoliczku pleciony koszyczek,

W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,

A na tym robaczku zielony kubraczek.

 

W murowanej piwnicy

tańcowali zbójnicy.

Kazali se piknie grać

i na nóżki pozierać.

 8. Sztafeta sylabowa - tworzenie wyrazów rozpoczynających się od tej samej sylaby - mama, makaron, marzenia, makrela itp. lub kończących się tą samą sylabą np. piżama, rama, mama, tama

9. Łańcuch sylabowy - rozpoczynamy zabawę wypowiadając dwusylabowy wyraz, dziecko powtarza wyraz i dzieli go na sylaby. Druga sylaba staje się początkiem nowego wyrazu powstałego np: wa - ta (wata), ta - ma (tama), ma - ki (maki), ki - je (kije), je - my (jemy), my - dło (mydło) i tak aż do wyczerpania pomysłów.

 10. Analiza z podskokami - podajemy dziecku wyraz, a jego zadaniem jest podzielić go na sylaby, ale po wymówieniu każdej z nich musi podskoczyć np. balony- ba(podskok) - lo(podskok) - ny(podskok).

 


 

Ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową

 1. zabawy z piłką, balonem, woreczkiem... – podrzucanie, łapanie, toczenie
 2. rzuty do celu (piłeczek, kulek papierowych itp.)
 3. ubieranie się, rozbieranie, układanie ubrań, przenoszenie ich
 4. naśladowanie ruchów innych osób, ich mimiki, czynności precyzyjnych (zabawa w „lustro”)
 5. ćwiczenia równoważne, zabawy bieżne, skoczne, z woreczkami, piłkami, obręczami
 6. rozpoznawanie przedmiotów przy pomocy zmysłu dotyku
 7. dopasowywanie elementów o tych samych kształtach
 8. kreślenie linii, łuków, kół, szlaczków – w powietrzu, na papierze, tablicy, w piasku, na dywanie, po gęstej warstwie kleju (kredką, ołówkiem, kredą, palcem, pędzlem, pisakami, piórkiem, kłębkiem waty, patyczkiem, dłonią)
 9. zamalowywanie dużych powierzchni – pędzlem, dłonią, gąbką
 10. malowanie form kolistych – ćwiczenie precyzji ruchu (zawsze zaczynając od góry, w lewą stronę – tj. pisanie litery "o")
 11. kreślenie linii pionowych, ukośnych, poziomych (zawsze z góry na dół i z zachowaniem kierunku od lewej do prawej)
 12. jednoczesne malowanie obydwoma rękami na dużych powierzchniach – np. kartonach przypiętych do tablicy (odwzorowywanie kształtów, linii, figur)
 13. obrysowywanie szablonów, wycinanie ich, kopiowanie, zamalowywanie
 14. kopiowanie przez kalkę
 15. malowanie wewnątrz konturu różnej wielkości
 16. rysowanie po śladzie, łączenie kropek
 17. kolorowanie obrazków o różnym poziomie trudności
 18. zagadki rysunkowe
 19. labirynty, „plątaninki”
 20. lepienie z masy solnej, plasteliny, modeliny, gliny, zagniatanie ciasta, formowanie na blaszce
 21. wydzieranki (różnej wielkości – od konkretnych kształtów, do małych skrawków lub pasków papieru), wycinanki, naklejanki, collage

        22. układanie kompozycji wg wzoru, nakładanie na wzór, mozaiki, loteryjki

 1. nawlekanie koralików, tworzenie kompozycji przestrzennych z różnego rodzaju materiałów: koralików, klocków, tasiemek, patyczków, wełny itp.
 2. gry zręcznościowe
 3. wskazywanie figur demonstrowanych przez drugą osobę
 4. odtwarzanie wzorów z pamięci (z różnego rodzaju materiałów – klocków, patyczków, ilustracji, stempli)
 5. układanie rozciętych ilustracji (pocztówek, zdjęć, liter, cyfr) wg wzoru i z pamięci
 6. własne kompozycje z różnego rodzaju materiałów (przyrodniczych, papierowych, drewnianych)

 


 

Ćwiczenia grafomotoryczne

 1. rysowanie patykiem na piasku
 2. mazanie po papierze zmoczonym w farbie palcem
 3. odciskanie zamalowanej farbą dłoni, stopy
 4. obrysowywanie dłoni i stóp
 5. rysowanie wg szablonu
 6. rysowanie według poleceń: w górę, w dół, na środku, itp.
 7. rysowanie znaków graficznych po zakropkowanych wzorach
 8. dopełnianie rysunku figur geometrycznych – dorysowywanie brakującej części, np.: niepełnego kwadratu
 9. rysowanie szlaczków i kształtów literopodobnych na gładkiej kartce, a następnie w liniaturze zeszytu
 10. wypełnianie obrazków, szablonów przez łączenie punktów, zamalowywanie oznaczonych pól, zakreskowywanie, wyklejanie, itp.
 11. rysowanie szlaczków rozpoczętych od lewej strony
 12. kreślenie linii pionowych (z góry w dół) i poziomych (z lewej do prawej)
 13. ćwiczenia w rysowaniu okręgów i spirali w obu kierunkach
 14. zamalowywanie obrazków
 15. kalkowanie
 16. łączenie kropek
 17. rysowanie po śladzie
 18. kończenie szlaczków
 19. odwzorowywanie rysunków zgodnie ze wzorem
 20. utrwalenie poprawnego odtwarzania liter pod względem graficznym
 21. lepienie liter z plasteliny, modelowanie z drutu, wycinanie z papieru
 22. rysowanie liter na tackach z piaskiem
 23. układanie wyciętej litery w różnych pozycjach
 24. wyszukiwanie w tekście liter
 25. segregowanie obrazków z daną literą
 26. łączenie litery z wyrazem
 27. kojarzenie kształtu litery z nazwą obrazka

 

 

Ćwiczenia rozwijające orientację przestrzenną

 

 1. dotykanie lewej i prawej strony ciała dziecka z użyciem określeń: lewa, prawa strona
 2. odtwarzanie dwu i trójwymiarowych układów przestrzennych na podstawie modeli: z zapałek, klocków, kostek, koralików wg podanego modelu
 3. odtwarzanie z pamięci stosunków przestrzennych, które zachodziły pomiędzy określonymi przedmiotami w czasie ich eksponowania
 4. rysowanie linii pionowych, poziomych po prawej stronie lub lewej narysowanego przedmiotu
 5. rysowanie pod dyktando: rysunek zaczynamy od kolorowej kropki i prowadzimy ołówek np. 3 kratki wyżej, 1 kratkę w lewo itd.
 6. rysowanie z zachowaniem kierunku od lewej do prawej
 7. układanie np. kolorowych kółek zgodnie z poleceniami: po lewej stronie linii, po prawej, w dolnej, górnej części nad, pod linią
 8. układanie przedmiotów po prawej lub lewej stronie ciała
 9. układanie różnych przedmiotów np. zabawek, w różnych miejscach w stosunku np. do stołu: po lewej stronie stołu, po prawej, nad, pod, przed, pomiędzy
 10. wskazywanie, które przedmioty znajdują się po prawej, a które po lewej stronie