w-f gr-chłopców
24
11.2020
01.12.2020r
EDUKACJA ZDROWOTNA
Temat: Wady postawy ciała.
Wady postawy ciała najczęściej powstają w okresie wzrostu, czyli w dzieciństwie. W/g badań ponad 80 procent dzieci ma różne wady postawy. W tym wieku najbardziej podatną częścią ciała jest kręgosłup. Parę słów na temat jego budowy.
Kręgosłup to podpora całego ciała. Stanowi ruchomą oś tułowia i szyi człowieka. Położony jest pośrodkowo po stronie grzbietowej ciała. Składa się z 33-34 kręgów położonych jeden nad drugim. Trzony kręgów łączą się między sobą za pomocą krążków międzykręgowych, które dzięki swej sprężystości zmniejszają wszelkie wstrząsy kręgosłupa.
Kręgosłup spełnia trzy zadania:
- służy jako narząd ochrony rdzenia,
- jako narząd podporu ciała,
- jako narząd ruchu.
Wyróżnić w nim możemy części:
- szyjną,
- piersiową,
- lędźwiową,
- krzyżową,
- guziczną.
Posiada on anatomiczne krzywizny. Położone są w płaszczyźnie, gdy patrzymy na człowieka z boku. W części szyjnej i lędźwiowej skierowane są wypukłością do przodu i noszą nazwę lordozy. Krzywizny części piersiowej i krzyżowej zwrócone są wypukłością ku tyłowi, noszą nazwę kifozy. Te krzywizny również zmniejszają wszelkie wstrząsy kręgosłupa.
Kręgosłup może ulegać deformacji min. na wskutek nadmiernego ucisku, asymetrycznego obciążenia (gdy nosimy plecak na jednym ramieniu).
Do wad kręgosłupa należą:
- nadmierna lordoza która polega na nadmiernym powiększeniu krzywizny naturalnej kręgosłupa w części lędźwiowej,
- nadmierna kifoza polega na nadmiernym powiększeniu krzywizny naturalnej kręgosłupa w części piersiowej,
- skolioza to skrzywienie boczne kręgosłupa, polegające na jego odchyleniu od osi pionowej (patrząc na człowieka z tyłu). Może przybierać kształt literki „C” i jest to skolioza jednołukowa lub literki „S”- skolioza wielołukowa.
By zapobiegać wadom kręgosłupa:
- nie obciążaj go nadmiernie,
- nie obciążaj go jednostronnie,
- unikaj wadliwej pozycji siedzącej np. gdy pracujesz przy komputerze.
Przy niewielkich jego wadach wykonywać należy ćwiczenia korekcyjne.
Wady występują również w obrębie kończyn dolnych, należą tu:
- kolana koślawe (nadmierne skierowanie kolan do środka),
- kolana szpotawe (nadmierne skierowanie kolan na zewnątrz).
Stopy mogą też ulegać wadom, do których należą:
- stopa o znacznym wysklepieniu,
- stopa płaska (brak wysklepienia).
Dziękuję za chwilę uwagi.
24.11.2020r.
EDUKACJA ZDROWOTNA
Materiały do zapoznania się gdy wygospodarujecie wolną chwilę.
Temat: Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie
Chciałbym przytoczyć kilka zdań dotyczących aktywności fizycznej w waszym wieku, a Wy sami określicie czy jest ona wam potrzebna czy też nie.
Aktywność fizyczna od zarania dziejów zawsze towarzyszyła w życiu człowieka. Kiedyś był to ruch wymuszony - zdobycie pożywienia, ochrona własnego terytorium, ochrona rodziny itp.
Więc jak można zauważyć - że wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności przez człowieka.
Gdy jest odpowiednio dobrana sprzyja rozwojowi organizmu i zachowaniu zdrowia.
Wpływ ruchu rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną, zwiększa adopcję organizmu do wysiłku fizycznego.
Jej niedostatek natomiast, powoduje to że rozwijający się organizm nie osiąga w pełni rozwoju. Przejawia się to mniejszą pojemnością płuc, wydolnością fizyczną, mamy słabsze mięśnie, gorszy refleks i koordynację ruchowo-mięśniową.
By osiągnąć odpowiednie je efekt, powinna być systematyczna. Jej wpływ na nasze zdrowie już odczujemy, gdy będziemy ją uprawiać przynajmniej 5 razy w tygodniu i przez 20 minut.
Każda aktywność ruchowa, ćwiczenia fizyczne, czy uprawianie sportu powinny być dostosowane do wieku, budowy fizycznej oraz stanu zdrowia. Ważnym elementem jest by ćwiczenia rozpoczynać powoli i stopniowo zwiększać ich intensywność.
Pamiętajmy, że należy zawsze poprzedzić je rozgrzewką trwającą minimum 10 minut.
ŻYCZĘ DUŻO ZDROWIA !!!
15.11.2020r.
Temat: Symbole olimpijskie. Znicz olimpijski.
Ogień olimpijski - wzniecany jest za pomocą skupionych promieni słonecznych za pomocą zwierciadła w ruinach świątyni Olimpii.
Stamtąd sztafeta olimpijska przekazuje pochodnię olimpijską kolejnym biegaczom, by dotrzeć do miasta gospodarza igrzysk olimpijskich.
Tu w trakcie ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich zapalany jest znicz olimpijski i płonie do momentu ich zakończenia.
Tradycja zapalania ognia sięga Igrzysk w Amsterdamie w 1928 r. a przenoszenie w sztafecie 1936 r.
Zaszczyt zapalenia znicza dostępują zazwyczaj wybitni przedstawiciele świata sportowego.
Ogień symbolizuje czystość, prawdę, światło i wiedzę.
Historia zapalania ognia sięga czasów starożytnych, gdy na czas starożytnych igrzysk olimpijskich w Olimpii zapalano ogień za pomocą promieni słonecznych skupionych przez zwierciadło. Jako że igrzyska były organizowane na cześć Zeusa, to dodatkowo zapalano ogień w jego świątyni, a także w świątyni Hery. Płomień rozpalano również w świątyni Hestii. Zapalaniu ognia nie towarzyszyła żadna ceremonia.
09.11.2020r.
Temat: Symbole olimpijskie. Flaga olimpijska.
Flaga olimpijska jest to symbol olimpijski.
Przedstawia na białym tle pięć złączonych kół w dwóch szeregach, umieszczonych centralnie:
- pierwszy szereg (u góry) koła w kolorze niebieskim, czarnym, czerwonym;
- drugi szereg (u dołu) koła w kolorze żółtym i zielonym.
Poszczególne kolory symbolizują następujące kontynenty:
Koła oznaczają też 5 dyscyplin sportowych w starożytności.
Jej wymiary to: trzy metry długości i dwa metry szerokości.
Flagę zaprojektował wskrzesiciel idei olimpijskiej, francuski baron - PIER DE COUBERTIN w 1913 roku.
Jest jednym z najważniejszych symboli olimpijskich.
Wciągana jest na maszt na stadionie olimpijskim podczas ceremonii otwarcia i pozostaje tam przez całe igrzyska olimpijskie aż do ceremonii zamknięcia. Pierwszy raz została wciągnięta na maszt podczas VII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku.
Pierwszy egzemplarz znajduje się obecnie w Muzeum Olimpijskim w Lozannie. Flaga olimpijska jest chroniona prawnie jako znak towarowy.
Lekcja od 26.10.2020r.
Witam Was moi drodzy.
Odrabiając lekcje dużą część czasu spędzacie przed komputerem. W związku z powyższym proponuję kilka lekkich ćwiczeń by oderwać się od monotonności zajęć dnia codziennego. Ćwiczenia możecie wykonać na własnym podwórku, jeśli brak takiej możliwości, to w domu - przy wywietrzonym pomieszczeniu. Wykonując ćwiczenia w domu, pamiętajcie by stanąć w bezpiecznej odległości od urządzeń i mebli. W żadnym wypadku nie stawać pod oświetleniem sufitowym (żyrandol, lampa). Można również skorzystać z internetu, wpisując np. w wyszukiwarce hasło muzyka relaksacyjna. Uważam że ten rodzaj muzyki pozwoli Wam się zrelaksować i odpocząć. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie np. śpiew ptaków, szum wody.
ŻYCZĘ DUŻO ZDROWIA, POZDRAWIAM I DO ZOBACZENIA.