Religia katolicka 6-latki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

25
10.2020

3.11.21r.

Temat 14: Z JEZUSEM MÓWIMY DO BOGA „OJCZE”.

https://view.genial.ly/5fc3bcb72c85d8120cbf3053/interactive-content-z-jezusem-mowimy-do-boga-ojcze-przedszkole-6-latki

Pokoloruj obrazek str.30.

 

02.11.21r.

Temat 13: Rozmawiamy z Bogiem o naszych sprawach.

Piosenka. https://www.youtube.com/watch?v=mTHYO8BxyDU

  Człowiek jest szczególną istotą spośród wszystkiego, co żyje na świecie. Potrafimy to, czego nie potrafią zwierzęta. Umiemy myśleć, pisać, czytać, potrafimy się śmiać, krzyczeć, śpiewać piosenki. Otrzymaliśmy również  dar mowy, dzięki niemu możemy się porozumiewać z innymi.

Dziś na katechezie będziemy mówić o tym, że możemy rozmawiać również z Bogiem. Jest On niewidoczny dla naszych oczu, lecz jest blisko nas. Na początek posłuchajcie, co przydarzyło się Julce.

Opowiadanie. Julka z bratem Karolem wróciła z przedszkola do domu bardzo smutna. Cichutko wsunęła się do pokoju babci. Nie chciała jej przeszkadzać. O tej porze babcia zawsze się modliła. Julka przysiadła na fotelu i patrzyła na siwe włosy babci, która szeptała modlitwę. Jej lekko przymknięte oczy zdawały się nie widzieć niczego. Spracowaną ręką uczyniła starannie znak krzyża i dopiero wtedy zobaczyła wnuczkę.
– Długo tu siedzisz? – zapytała troskliwie.– Nie wiem, babciu. Ale jak na ciebie patrzyłam, odeszły moje smutki.
– To miałaś kłopoty, kochanie?– Tak, ale teraz mi lżej i nawet nie jestem zła na Gabrysię. Ty nie mogłaś mnie wysłuchać, więc wszystko opowiedziałam Jezusowi. Babcia przytuliła Julkę.
– To najlepsze, co mogłaś zrobić. Jezus jest naszym najlepszym przyjacielem. Zawsze ma dla nas czas i szczerze nas słucha.
– Wiem, tatuś też tak mówi, ale dziś czułam się tak, jakby Jezus był obok mnie. Czułam, jakby ze mną rozmawiał.
– Dlaczego się dziwisz, przecież modlitwa to rozmowa z Panem Bogiem – odpowiedziała babcia.– Babciu, ale ja nie mówiłam żadnej modlitwy.
– Skarbie, nie zawsze trzeba powtarzać wyuczone słowa, aby rozmawiać z Bogiem. Każda myśl skierowana do Boga jest modlitwą.
– To wczoraj, gdy dostałam od cioci nową lalkę i pomyślałam „Jezu, dziękuję Ci za moją ciocię”, to też była modlitwa?– Oczywiście. Dziś poprosiłaś Boga o pokój serca, wczoraj podziękowałaś, a w sobotę... Pamiętasz, co było w sobotę?
– Oj, babciu, wiem, dokuczałam bratu, chociaż ma złamaną rękę. Ale przecież przeprosiłam go, a wieczorem przy pacierzu przeprosiłam też Pana Boga.– Wiem, wiem, chciałam tylko, abyś zrozumiała, że modlitwa może być bardzo różna.
– Już wiem, rozumiem! – zawołała dziewczynka. – Mogę Panu Bogu dziękować, mogę Go o coś prosić i mogę przepraszać.
– Świetnie – pochwaliła babunia. – A jak nazwiesz swoją modlitwę z ostatniego spaceru do parku?– Ja się wtedy nie modliłam! – odparła zaskoczona Julka.– A kto co chwilę wołał: zobacz, babciu, jakie piękne kwiaty, posłuchaj, jak wspaniale śpiewają ptaki, spójrz na niebo, popatrz na drzewa. Ciągle powtarzałaś, jak Pan Bóg mądrze wszystko urządził na tym świecie. Szczebiotałaś, że Go za to kochasz.– Babciu..., chyba nie chcesz mi powiedzieć, że to modlitwa. Tylko tak sobie mówiłam, to nic wielkiego. Było tak ładnie.
Babcia z uśmiechem pokiwała głową– Kochanie, to najwspanialsza modlitwa, o której ludzie często zapominają. Chętnie proszą, czasami dziękują, a ty po prostu uwielbiałaś Boga. Okazałaś Mu swoją miłość i podziw, wychwalałaś Jego dzieła.– Babciu, ciii..., już nic nie mów. Wiem, co powinnam teraz zrobić.
Julka uklękła, złożyła ręce i z całą szczerością serca powiedziała:– Dobry Panie Boże, uwielbiam Cię za Twoją dobroć, dziękuję, że pomogłeś mi się uspokoić. Przepraszam, że tak rzadko mówię Ci, że Cię kocham, i proszę, daj mi dużo siły, bym była dobrą dziewczynką. Pamiętaj też o moich rodzicach, którzy są w pracy. Amen.
W pokoju jeszcze przez chwilę panowała cisza.– Wracajmy do naszych obowiązków – zaproponowała babcia. – Pracą też chwalimy Pana Boga. Musimy się pośpieszyć, bo wieczorem idziemy na Mszę Świętą, a Msza jest przecież szczególną modlitwą.

Pytania do opowiadania.
– Co zrobiła Julka, gdy było jej smutno?
– Jak zachowała się dziewczynka, gdy zobaczyła, że babcia się modli?
– Komu opowiedziała o wszystkich swoich problemach?
– Jak nazywamy każdą naszą rozmowę z Panem Bogiem?
– Co zrobiła Julka, gdy dostała od cioci nową lalkę?
– Jak się zachowała po awanturze z bratem?
– O co prosiła dla swojej mamy?
– O czym rozmawiała z Jezusem, gdy było jej smutno z powodu Gabrysi?
– Jak babcia nazwała modlitwę Julki?

Bóg jest bardzo dobry i chce słyszeć zarówno o naszych radościach, jak i smutkach. Z Nim możemy rozmawiać o wszystkim.  Trzeba i warto modlić się zawsze, gdy tylko przypomnimy sobie o Bogu. Możemy podczas rozmowy z Bogiem dziękować, przepraszać, mówić , że Go kochamy i prosić w różnych naszych sprawach.

Wskażemy teraz, które ilustracje w podręczniku pasują do poszczególnych rodzajów modlitwy.
UWIELBIAMY BOGA – plansza z dzieckiem, które na znak miłości trzyma w uniesionych dłoniach serce;
PRZEPRASZAMY BOGA – plansza z dzieckiem pochylającym głowę i uderzającym się w pierś.
DZIĘKUJEMY BOGU – plansza z dzieckiem z bukietem kwiatów;
PROSIMY BOGA – plansza z dzieckiem, które ma złożone ręce do modlitwy.

Zapraszam na teledysk Małej Armii Jezusa- modlitwa https://www.youtube.com/watch?v=bUw4Vgy7vWw

 Zadanie. Dzieci wykonują polecenia w podręczniku do religii katecheza nr 13.

Rymowanka. Modlitwa to rozmowa z Bogiem.
                        Mówię i słucham, co Bóg mi powie.